INFO O RADIOKLUBU OK6DX !

 

Vysílací středisko radioklubu OK 6 DX se nachází v obci Kramolna u Náchoda (asi 3km nad Náchodem) ve čtverci JO80BJ. Nadmořská výška tohoto "kopečku" je 460m.n.m. což není pro práci na VKV nejlepší, ale jsou i horší místa. Právě s ohledem na tuto skutečnost si myslím, že dosahujeme pod značkou OK 6 DX celkem uspokojivých výsledků ve všech závodech, kterých se účastníme. Přímo v QTH radioklubu je umístěn také PACKETový NÓD OK0NHN.

Radioklub je aktivní zatím pouze v pásmu 2m, ale v budoucnu je počítáno také s účastí v pásmu 70cm.Účastníme se pouze "velkých" závodů neboť volací znak OK 6 DX byl vydán pouze pro použití v mezinárodních závodech. Tzn. že se pod touto značkou účastníme POUZE I.SUBREGIONÁLNÍHO ZÁVODU, II.SUBREGIONÁLNÍHO ZÁVODU, POLNÍHO DNE, IARU REGION I. VHF 144MHZ CONTESTU A A1 CONTESTU - MMC 144MHZ. V ostatních závodech jako jsou VKV Provozní aktivy a FM Contesty nás můžete slyšet pod značkou OK 1 KLX nebo pod soukromými značkami OK1DCF (LÁĎA), OK1FUM (JIRKA) a OK1WCF (MARTIN). V současné době jezdí VKV PA a FM Contesty Martin OK1WCF. V uvedených závodech se k výše uvedeným operátorům připojuje ještě MIREK OK1DLX.

Přípravám na závod se u nás příliš mnoho času nevěnuje, nepočítám-li výrobu a instalaci antén či občasnou výměnu koaxiálního kabelu (když už to po několika letech upadne,hi). Pravdou je, že na kótu přijíždíme (OK1DCF a OK1WCF) většinou hned z rána (a tak oželíme i sobotní oběd) a věnujeme se na poslední chvíli přípravě pracoviště, kontrole zařízení, zda je vše jak být má, vytvoření deníku v PC a v neposlední řadě samozřejmě provozu na pásmu a zjišťování nejvýhodnější směrů alespoň pro začátek závodu. Těmito směry u nás zpravidla bývají západ a jih. V ostatních dvou směrech je v závislosti na poloze naší kóty aktivita stanic velmi malá. Každý závod obvykle rozjíždí Láďa OK1DCF, který je k večeru vystřídán jedním z dvojice OK1WCF nebo OK1DLX. Tito posledně jmenovaní mají za úkol přečkat v bdělém stavu noc a vydržet do rána.

K ránu je opět střídá vyspalý a znovu přchozí Láďa OK1DCF a obvykle vydrží u zařízení až do dopoledních hodin, kdy opět přenechává své místo OK1DLX či OK1WCF. S blížícím se koncem závodu se intervaly střídání u zařízení stále změnšují, neboť únava dvou "nočních ptáků" dělá své. V neposlední řadě se nesmím zapomenout zmínit o Jirkovi OK1FUM, který ačkoli se příliš neúčastní při navazování QSO, sleduje bystrým okem technický stav všech zařízení a je tedy pro radioklub také jedním z nepostradatelných členů (možná úplně tím nejhlavnějším,hi). S koncem závodu se obvykle rozvine debata ohledně podmínek,dosaženého výsledku a účasti v dalším závodě.

Bezprostředně po skončení závodu vypínáme všechna zařízení, otáčíme antény standartním směrem "po větru", zamykáme bránu u plotu kolem stanoviště a odjíždíme zpět do svých domovů načerpat novou sílu do dalších závodů, které na sebe nenechávají dlouho čekat.

 


© OK1WCF 2002,


Děkuji Honzovi OK1FUL za poskytnutý prostor na www.nagano.cz