Polní den 2001

Konečně jsme v kalendáři odtrhli list s datem 6.7.2001 a vyrážíme na kótu Dobrošov 624 m nad mořem, abychom na tomto úžasném místě, odkud jsme (spíše z pohodlnosti) pěkných pár let nevysílali, postavili vysílací stanoviště a mohli se s nadšením zúčastnit Polního dne 2001 pod značkou OK6DX v pásmu 2 m v sestavě:
Láďa OK1DCF, Míra OK1DLX, Martin OK1WCF, Jirka OK1FUM, Petr OK1UAK a Martin OK1FLX.

Stavba ant. systému. Zleva: Martin OK1WCF, Jirka OK1FUM a Láďa OK1DCFOK1FUM kontrolní měření ant. systému. Nadšení z PSV při prvním zaklíčování!

Po příjezdu na místo jsme po půlhodinové poradě, kdeže bude to nejlepší místo na stožár a vysílací pracoviště konečně započali pod dohledem našeho vrchního konstruktéra Jirky OK1FUM stavět anténní stožár o délce 15m se dvěmi 10 prvkovými anténami typu DL6WU. Jirka se musel rozpomenout, jak to k sobě všechno patří. Není se co divit už to přece je nějaký čas, co s tímto systémem vyrážel na kopce východočeských hor,  ale jak je vidět na obrázku v pravo, úspěch se dostavil hned na poprvé a Jirka je na to právem hrdý.                                                                                 

Jirka OK1FUM instaluje vysílací zařízení.Pohled na vysílaci pracovičtě zepředu.

Následovala instalace dalšího zařízení, TCVR - R2CW a BMT226, PA s KT971A (100W), 2 x PC na notebooku běžel deník,použili jsme již mnoha závody osvědčený Lokator z dílny OK1DUO a na stařičké 286ce (s originálně umístěným monitorem - viz foto) běžel paket.Ještě pár dalších maličkostí jako telegrafní klíč, hlasový dávač,osvělení (to aby komáři v noci věděli kam se mají jít schovat).                                                        

 

 

Pohled na vysílací pracoviště ze zákulisí.A takhle to vypadalo pro kolemjdoucí turisty.

Protože jsme byli v turisticky frekventované oblasti, tak jsme se stali i jakousi zajímavostí pro turisty a ostatní návštěvníky této kóty. Někteří jen nesměle okukovali z povzdálí a jiní se zájmem diskutovali o našem počínání a ani jsme jim nepřipadali ..... jako některým manželkám.
 
           

 

 

Antenní stožár s vysílacím pracovištěm.Martin OK1WCF při "zátěžových zkouškách"!

Po dostavění celé této "atrakce" to vypadalo nějak takto. Zátěžovým zkouškám se věnoval Martin OK1WCF a taky to, s prvotním nadšenšem, že přes noc uloví spoustu DXů, celé přes noc hlídal.
Někdy k ránu však přišla taková vychřice že lezl kolem auta "po čtyřech" kolem kotevních lan a dotahoval kotvy, aby to stožár přežil ve ztopořeném stavu až do rána.

 

 

Západ slunce z Dobrošova.Sestava skoro všech zůčastněných

Nic méně ,když se den nachýlil ke konci tak se na nás přijeli podívat i další naši kamarádi, ať už z řad rodinných příslušníků, nebo bývalých členů radioklubu, ale i dalších radioamatérů, jak se s oblibou u nás říká - přátelé radioklubu OK1KLX/OK6DX. Den jsme náležitě zakončili u táboráku,"potlachali" o věcech i nepodstatných a někdy po
půlnoci jsme to nechali vše na pospas Martinovi OK1WCF a rozjeli se domů.

                                                                                                                                          


Martin OK1WCF a Láďa OK1DCFMíra OK1DLX

Sobotní ráno proběhlo celkem v poklidu, poslední drobné přípravy,nějaké DXy pro ujištění, že je vše v pořádku a závod může začít.
Nejdříve je tu PD mládeže, rozdávají se body a je to hlavně další utvrzení,že je vše v pořádku.  Na provozu v závodě; se podílí Martin OK1WCF.

 

 

Martin OK1WCF dopisuje deník po kolapsu notebookuAntenní systém připraven na očekávanou smršť

A JE TO TADY! Je tu šestnáctá hodina a závod začíná.Je tu obvyklý počáteční pileup tuzemských stanic a vše funguje OK, až na vypůjčený notebook, ačkoliv byla před závodem provedena standartní SW údržba, "notes" se zakusuje a je dočasně nahrazen starým dobrým papírem a tužkou. Následuje
domluva tvrdým RESETem.Souběžně s provozem Martin OK1WCF
dopisuje spojení a vše pokračuje v klidu až do večera.Předpověd špatného počasí se mění na děsivou,od západu jdou informace o vichřici, bouřce a přívalových deštích a TV zpravodajství to jen potvrzuje.Také naše zkušenost, že zde prší a chumelí vodorovně nás nabádá ke zkrácení stožáru a výměně antén 2xDL6WU za GW4CQT.                      

                
Ranní siesta u ohně.

Nakonec se zas tak moc nedělo. Trochu silnější vítr a déšť.T i odvážní co zůstali na noc, sledovali jak bouřka řeže do okolních, bezpečně vzdálených kopců. Všechno a všichni přežili noc v pořádku a ráno u ohně
hodnotí výsledky a vaří si snídani. Závod pokračuje, snaha o co nejlepší výsledek nepolevuje a DXy se postupně hrnou až do konce závodu. Je tu konec závodu. Ještě se chvíli diskutuje, hodnotí a vše se balí. Všichni zúčastnění mají z této akce dobrý pocit i když závěrečné zhodnocení přijde teprve s vyhlášením výsledků.

 

 

Velmi vřelé poděkování patří : firmě KOVELIS - zámečnictví a kovovýroba z Náchoda za zapůjčení automobilu Ford-tranzit (za lahvinku Ferneta a zde prislušnou reklamu, hi).
                                    Svazu Českých turistů v Náchodě za to, že jsme se s jejich laskavým svolením mohli připojit na elektrickou síť.
A všem kamarádům kteří pomohli.
 

Created by OK1FLX m.sanda@sendme.cz