Polní den 2002

Tak je to opět tady. Rok se s rokem sešel a znovu je tu Polní Den. Bylo rozhodnuto, že pojedeme, jako už tradičně, z našeho stálého QTH v obci Kramolna u Náchoda, které se nachází cca 460m.n.m. ve čtverci JO80BJ. Další co bylo již předem jasné byl contestový tým, který tvořil: Láďa OK1DCF, Martin OK1WCF, Míra OK1DLX, Jirka OK1FUM a Petr OK1UAK. V průběhu závodu se na nás přišel podívat ještě Martin OK1FLX, který si doma vyrobil transvertor pro pásmo 70cm a tak jej ihned otestoval a nutno dodat, že úspěšně.

Jako první dorazil, již v pátek odpoledne, na QTH Martin OK1WCF a brzy zjistil, že na pásmu je již mnoho stanic a tak až do pozdních nočních hodin pracoval s mnoha pěknými DX stanicemi. Okolo půlnoci místního času přišel na řadu nutný spánek a v sobotu ráno se Martin opět objevuje na pásmu. Jeho aktivita vydržela až do Polního dne mládeže, kde společně s Láďou OK1DCF rozdávají body soutěžícím stanicím. Úderem 15hodiny místního času končí Polní den mládeže a na FM začíná tzv. FM Polní Den 2002, kterého se z kóty Dobrošov u Náchoda účastnil Jirka OK1FUM společně s Jirkou OK1JJX a tak Martin s Láďou "povinně" rozdávají body,hi. Poté už rychle QSY na SSB a protože se již blíží 16hodina místního času a tím začátek závodu, je nutné rychle najít "čistou" frekvenci a pustit se do 24hodinového maratonu.

Závod rozjíždí Martin OK1WCF, ale protože se CQ moc nedaří, přechází brzy na vyhledávání, kde je RATE podstatně vyšší. Po proladění pásma je znovu čas pro CQ. Tentokrát se již podařilo rozjet očekávaný PILE-UP stanic z OK/OM mezi kterými se občas objevují i vzdálenější DX stanice a tak se závodní deník LOCATOR začíná plnit QSO. Když po čtyřech hodinách Martin přenechává své místo u RIGu Mírovi OK1DLX, je v LOGu cca 200QSO a Míra ihned přechází na CW. Tady se však vůbec nedaří a tak po cca 40min přichází k RIGu opět Martin OK1WCF. Daří se několik dlouhých QSO a množství OK/OM. Pásmo je plné a tak Martin přenechává své místo Mírovi až kolem 21.00UTC, kdy se zdá, že je opět čas na CW. Mírovi se podařilo udělat několik DX QSO, ale opět se ukazuje, že CW je, co do počtu QSO, horší než SSB a tak po cca 2hodinách Mírova provozu k zařízení opět usedá Martin. Za další 2hodiny provozu SSB se podařilo opět několik pěkných DX QSO a Martin znovu přenechává místo Mírovi, který ihned přechází na CW. Tentokrát už je to na CW o poznání "živější" a tak Míra vydržel až do 3hodiny ranní. V tuto dobu jej střídá Petr OK1UAK a pracuje provozem SSB, ale počet spojení již nestuopá tak, jak by si představoval a tak ho po chvíli Míra opět střídá provozem CW. Opět několik dlouhých QSO a je tu 7hodina ranní. Na kótu přijíždí Láďa OK1DCF a ihned usedá k zařízení. Míra se snaží poslouchat na druhém TCVRu, ale vzhledem k blízké poloze antén je to velmi těžké. Nakonec tato snaha přináší ovoce v podobě HB9W, 4N7N, YZ7NOU, YU7AJM, a několika dalších stanic. Pár minut po 10.00UTC opět QSY na SSB, kde se objevuje řada nových stanic a počet QSO utěšeně narůstá. Po 15hodině našeho času ještě krátká cca 30minutová zastávka na CW a posledních 30minut je v režii Martina OK1WCF provozem SSB. V tuto dobu již není co dělat a za zmínku stojí snad jen SK7MW. Závod jsme ukončili se 460QSO a cca 112 000body. Podrobnější statistiku a kompletní deník můžete najít zde.

Každému, kdo nám dal body děkujeme a těšíme se na slyšenou v PD 2003.

Za OK6DX team Martin OK1WCF


© OK1WCF 2002,


Děkuji Honzovi OK1FUL za poskytnutý prostor na www.nagano.cz